Foremki do pierników – dwa główne rodzaje

foremki-do-piernikow

Święta Bożego Narodzenia nie mogą obejść się bez różnokształtnych, pachnących przyprawą korzenną, pierniczków. Do ich wykonania niezbędne są zaś odpowiednie i bezpieczne foremki do pierników. Z czego można wybierać?

Plastikowe foremki do pierników

Są one dość tanie, ale nie są zbyt ostre. Sprawia to, że czasami trzeba użyć siły, aby wykroić wybrany wzór piernika. Jednak bardzo łatwo się je czyści i myje. Nie ma także obaw, że takie foremki zardzewieją w czasie całorocznego przechowywania. Foremki plastikowe są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są też bardzo bezpieczne – pierniczki mogą być więc wycinane także przez dzieci.

Metalowe foremki do pierników

Zdecydowanie lepiej odcina się nimi kształt pierniczków, gdyż metal jest  zazwyczaj dość ostry. Ważne jest jednak, by nie pomylić stron – foremki służą do wycinania tylko z jednej strony, druga jest „tępa”. Należy więc uważać, by się nie skaleczyć. Foremki metalowe są trochę trudniejsze do czyszczenia i mycia (w porównaniu z tymi plastikowymi). Jednak rozwiązaniem może stać się umycie ich w zmywarce. Tego rodzaju foremki zawsze trzeba przechowywać w suchym miejscu, przede wszystkim dlatego, aby nie zardzewiały. Do ich wad można zaliczyć to, że często się wyginają, i po pewnym czasie początkowe kształty przestają być tak równe jak wcześniej. Jednakże, foremki metalowe występują w zdecydowanie ładniejszych, bardziej fantazyjnych kształtach niż te plastikowe.

Comments are closed.